VAATA INTERVJUUD TELIA VEEBIS

Paljud teavad, et Elmo on elektriautode rentija, kuid tähelepanelikum liikleja võib olla märganud, et viimasel ajal sõidab osa neist ringi sootuks ilma juhita.

Sellistel Elmo autodel on juht küll tegelikult täitsa olemas, aga ringisõitva auto asemel istub ta hoopis õdusas kontoriruumis – kaugjuhi töökohal. Elmol on nimelt selline ainulaadne teenus, et auto rentimise soovi korral ei pea inimene ise minema autot linna pealt otsima. Renditav auto sõidab kaugjuhi abil otse ukse ette, kust rentija saab sellega ise mugavalt edasi sõita.

Selline efektiivsus on võimalik ainult tänu Elmo arendatud tehnoloogiale ning on loonud täiesti uue praktika – autojuht saab oma tööd teha kontorist. Vestleme Elmo juhi ja ideoloogi Enn Laansoo juunioriga.

Miks hakkasid arendama kaugjuhitavat autot? Kas sellepärast, et sulle ei ostetud lapsepõlves Playstationit?

(Naerab). Mulle ei ostetud hoopis raadio teel juhitavat autot. Tegelikult kannustab meie tiimi hoopis konkurentsieelise loomine elektriautode jagamise ärile. Kaugjuhtimise võimalus lahendab korraga kaks probleemi – rendihuvilisele teeb see elu mugavamaks, kuna renditud auto sõidab talle ukse ette ja rendile andjale muudab see tegevuse efektiivsemaks – auto kohale viimise ajakulu väheneb pea kümnekordselt.

Kas see siis tähendab, et autojuhid hakkavad edaspidi töötama kontoris?

Autojuhi elu teeb see mugavaks. Ta saab teha oma sõidud kontorist, pidada vahepeal pause, võtta köögist kohvi ja küpsist, vahetada autot paari klikiga. Autojuht kui elukutse muutub kindlasti atraktiivsemaks. Kaugjuhiks saab muide hakata ka liikumispuudega inimene, kuna meie juhikonsool võimaldab istme eelmaldamist ja ratastooliga ligipääsu.

Kas me räägime hetkel tulevikust või juba olevikust?

Olevikust. Kaugjuhitavad autod on tänaval lubatud, otse loomulikult kokkulepitud reeglite järgi. Eesti on selles mõttes väga eeskujulik riik ja saame siin ka mütsi maha võtta naaberriigi Soome ees, kes tegelikult täna aktsepteerib Eestis välja antud luba sõita kaugjuhitavate autodega ka Soomes. Samad protsessid on käimas ka teistes riikides.

Kas kaugjuhiks õpitakse kuidagi eraldi või on selleks on mingit eraldi juhiluba vaja?

Elmo kaugjuhiks õppimine näeb ette teatud protsessi, mille me teeme ise ettevõtte sees. Treeningu esimene osa algab suletud territooriumil. Kui see osa on läbitud, hakkab trenni tegemine tänaval ja kui see on samuti läbitud, tuleb sooritada transpordiameti poolt korraldatud eksam. Edukad saavad käepigistuse, tunnistuse ja võimaluse tulla Elmo kaugjuhitavate autodega sõitma.

Kas rallit saab ka sedasi sõita?

Rallit saab sõita. Elmo on rallit sõitnud – eelmise aasta talvel kutsusin ma kokku parimad virtuaalrallitajad ja Eesti parimad päris rallisõitjad ning panime nad FK keskuses lume sees sõitma. See oli väga huvitav show ja tore oli näha, kuidas inimesed, kellel on väga palju sõidukogemust, kaugjuhtimisega hakkama said.

Kas autod tuleb väga palju ringi ehitada?

Elmol on elektriautodega pikk kogemus ja tunneme neid hästi. Autot ei pea palju ümber ehitama. Varustame masina kaamerate ja arvutiga, milles sisalduv kontroller saab juhtida kõiki vajalikke funktsioone.

Millist internetiühendust see tehnoloogia eeldab?

Elmo tehnoloogia eeldab 4G internetiühendust, mis on täna piisav ja kindlasti hädavajalik selleks, et tehnoloogia kiirelt igale poole maailma erinevatesse otstesse pakkuda. 4G on sisuliselt juba igal pool olemas. 5G avab loomulikult täiendavad uksed – lubab sõita kiiremini ja muudab pildi kvaliteedi paremaks.

Mida tegema peab, kui tahad ilma juhita autot ukse ette tellida?

Avad Elmo äpi, sisestad aadressi ja kellaaja ning astud õigel hetkel uksest välja 🙂

Elmo kaugjuhi tööd vaadates võiks mõelda, et see kõik on justkui arvutimäng, kuid masin sõidab päris tänavatel, möödudes tuttavatest kohtadest. Kõik autod ei saa isesõitvateks. Transpordi tulevik koosneb kombinatsioonist, mille moodustavad isesõitvad autod, kaugjuhitavad masinad ning küllap jääb alles ka manuaalse juhtimise võimalus.