Eelmisel aastal maailmas esimesena kaugjuhtimistehnoloogia teenusesse toonud Eesti deep-tech arendaja Elmo sai Leedu transpordiministeeriumilt loa alustada kaugjuhtimisega Leedu avalikel teedel. “Transport Innovation Forum” raames testib Elmo ka Vilniusest kaugjuhtimist Eestis asuva autoga, st Vilniuses on üks kaugjuhitav auto ja teine auto Eestis. Selle tulemusena on saanud Leedust kolmas riik, mis aktsepteerib Elmo tänavalegaalset kaugjuhitavat autot.

“Kui seni on isesõitvad tehnoloogiad ja sõidukid saanud suurt tähelepanu ning selle ümber kujundatud seadusi tänavale toomiseks, siis täna turul kasutamiseks valmis kaugjuhtimine on selle kõrval järjest kiiremini tähelepanu võitmas. Uhke näha, et Elmo on tänaseks saavutanud oma praktilise kogemusega usalduse ning meie toimiv tehnoloogia leiab nii loaandjate kui ka klientide poolehoidu,” ütles Elmo asutaja ja tegevjuht Enn Laansoo Jr.

Eelmisel aastal maikuus tutvustas Elmo kaugjuhitavat autot Euroopa ITS Kongressil Toulousis ja sai kutse tulla osalema Vilniuses toimuval Balti riikide suurimal transpordi ja logistika konverentsil “Transport Innovation Forum 2023”. Vahepealse aastaga on kaugjuhtimine ja selle tehnoloogia maailmas võitmas kiiret tähelepanu, seda ka isesõitmise tehnoloogiate arvelt ja Elmo poolne teise generatsiooni tehnoloogia saanud tänavaloa, mis kogunud üle aasta kogemust teenuses ja tänavatel sõitmiselt.

„Meil on väärtuslik kogemus ja enesekindlus, et testida juba riikidevahelist kaugjuhtimist ning tänavaliikluses üle 40km/h kiiruseid. Kui testimine õnnestub ja saame piisavaid kilomeetreid, siis oleme valmis asuma taotlema luba ilma turvajuhita sõitmiseks“ lisas Laansoo, Jr.

Elmo on seni oma tehnoloogiaga kaugjuhtinud ja kogunud väärtusliku kogemust 8 riigist (sh USA), üle 25 linnast, saanud tänaval sõitmise loa ja opereerib Eestis ning Soomes igapäevaselt avalikel teedel kaugjuhtimisega ukse ette toomise teenust. Paralleelselt peab Elmo läbirääkimisi mitme suurlinnaga eesmärgiga 2023. aasta jooksul alustada kaugjuhitavate autodega teenuse pakkumist vähemalt kolmes eri riigis.

Elmost sai aastal 2022 maailmas esimene deep-tech ettevõte, kes on oma tänavalegaalsed kaugjuhitavad autod ja Eesti transpordiameti eksami läbinud kaugjuhid toonud reaalsesse autojagamisteenusesse. Elmo kaugjuhitava autoga on sõidetud ja tehnoloogia litsentseerimise eesmärgil seda klientidele tutvustatud Pariisi, Müncheni, Hannoveri, Zürichi, Viini, Helsingi, Rotterdami, Los Angelese jpt suurlinnade tänavatel.

Elmo on Eesti ettevõte, kelle peamiseks tegevusalaks on kaugjuhitava auto innovatiivse deeptech tehnoloogia arendamine (vt elmoremote.com) ning keskkonnasõbraliku sõidukijagamisteenuse pakkumine (vt elmorent.ee). Elmo on esimene vastutustundliku kvaliteedimärgisega autorendi ettevõte Eestis.