TALLINN, 8. juuli 2024 – Kaugjuhitava auto innovatiivse deep-tech tehnoloogia arendaja ja keskkonnasõbraliku sõidukijagamisteenuse pakkuja Elmo ning laadimislahenduste pakkuja Elonroad teatavad uhkusega maailma esimese täisautomaatse laadimisjaama avamisest kaugjuhitavatele sõidukitele, mis tähistab märkimisväärset sammu jätkusuutliku transpordi suunas.

Eesti pealinnas Tallinnas asuv laadimisjaam avati kui maailma esimene, kus kaugjuhitavad sõidukid saavad laetud automaatse juhtrööpa abil. Avamisüritusel esitleti Elmo tänavalegaalset kaugjuhitavat Nissan Leaf’i ja Renault Zoe’t, mis on spetsiaalselt Elonroadi poolt ümber ehitatud.

Elmo, juhtiv kaugjuhtimistehnoloogia arendaja ja rakendaja autode jagamise, liiklusohutuse ja muudes sektorites, vajas täielikult automatiseeritud laadimissüsteeme võimaldamaks kaugjuhitavate autode laadimist kohtades, kus füüsiline isik ei saa autot käsitsi laadida eesmärgiga vähendada laadimispeatusi, lisatööjõu vajadust ja minimeerida lisasõite Elmo peakorterisse ja tagasi.

Elektrisõidukite puhul, mis on varustatud kaugjuhtimise tehnoloogiaga, esitlevad kaablipõhised laadimissüsteemid olulisi operatsioonilisi väljakutseid, rõhutades automaatse laadimise vajadust. Tallinnas avatud automaatne laadimissüsteem on esimene samm selles suunas, kõrvaldades inimsekkumise vajaduse, optimeerides tegevuse efektiivsust ja toetades sujuvaid kaugjuhitavate sõidukite operatsioone. Tulevikus plaanib Elmo luua rohkem laadimisjaamu, et toetada oma tehnoloogia litsentsimist ja ülemaailmset laienemist.

Projekti kaasrahastab EIT Urban Mobility, mis on loodud Euroopa Liidu asutuse Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) poolt.

Elmo tegevjuht ja kaasasutaja Enn Laansoo Jr. jagas oma entusiasmi integreerimise üle: „Inimvaba laadimine on ülioluline, et säilitada meie juhtpositsioon kiiresti kasvavas kaugjuhtimise sektoris. See rõhutab meie strateegilist lähenemist kaugjuhitavatele sõidukitele ja tõstab esile kaugjuhtimise tehnoloogia märkimisväärse arengu viimase pooleteise aasta jooksul.“

Elonroad’i tegevjuht Karin Ebbinghaus ütles: „Oleme valmis toetama Elmot ja nende partnereid nende äritegevuse laienemisel. Meie jaoks on väga huvitav sellist tüüpi projekti viia ellu riigis nagu Eesti, mis on digitaliseerimise esirinnas. Lisaks esindab projekt täiuslikku kombinatsiooni kahest megatrendist – elektrifitseerimisest ja jagamismajandusest.”

Avaüritust austas eriettekandega Andrea Costa EIT Urban Mobilityst, rõhutades projekti rolli laiemate säästva transpordi eesmärkide saavutamisel. EIT Urban Mobility ajutine innovatsioonidirektor dr Adriana Diaz lisas: “Elonroadi laadimisjaamade rahastamine peegeldab meie tugevat usku selle potentsiaali edendada jätkusuutlikku liikuvust. Automatiseerides elektrisõidukite laadimist ja pikendades aku kasutusiga, vähendab see tehnoloogia ooteaegu ja sõltuvust energia salvestamisel toorainetest. Meil ​​on samuti hea meel partnerluse üle Elmo-ga, kuna ühendatud ja automatiseeritud mobiilsuse (CCAM) sõidukid on transpordi ümberkujundamisel üliolulised. See tulevikku suunatud koostöö ühendab tipptasemel tehnoloogiad, et edendada innovatsiooni jätkusuutlikus maanteetranspordis, kooskõlas Euroopa visiooniga juhtida CCAM innovatsiooni, parandada liikuvust, säästa aega ja suurendada liiklusohutust.“


Elmo:
Elmo on maailmas esimesena arendanud tänavalegaalse kaugjuhtimise tehnoloogia, mis on kasutusel avalikes autojagamisteenustes alates 2022. Lisaks kasutatakse tehnoloogiat liiklusohutuse sektoris TMA autodel. Elmo kaugjuhitavad autod alustasid igapäevast tegevust avalikel tänavatel kahes linnas Eestis ja Helsingis, Soomes ning on kogunud väärtuslikku kogemust avalikelt tänavatelt Saksamaal, Prantsusmaal, Šveitsis, Austrias, Hollandis, Leedus, USA-s ja teistes riikides. Elmo visioon on muuta liikuvust ja suurendada jätkusuutlikkust uuenduslike kaugjuhtimislahendustega. Lisateavet Elmo kohta.

Elonroad: Elonroad on Rootsi rohetehnoloogia ettevõte, mis on spetsialiseerunud elektrisõidukite laadimistehnoloogiate arendamisele ja uuendamisele. Integreerides laadimisrööpad otse teele, võimaldab Elonroad sõidukitel laadida liikvel olles ja logistikaettevõtetel laadimisel või mahalaadimisel, suurendades töö efektiivsust ja vähendades seisakuid. Elonroadi laadimislahendused vähendavad oluliselt CO2 mõju ja vähendavad omandikulusid kuni 40%. Elonroad töötab koostöös VINCI-ga selliste projektidega nagu esimene elektrimaantee Pariisi lähistel. Lisaks teeb ettevõte koostööd Aisiniga, mis on ülemaailmne juhtiv autokomponentide tootja, ning toetab mitmeid logistikaettevõtteid nagu Elis oma laadimisinfrastruktuuriga. Lisateavet Elonroad’i kohta.

EIT Urban Mobility: EIT Urban Mobility, mis on loodud Euroopa Liidu asutuse Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) poolt, mille eesmärk on kiirendada lahendusi ja üleminekut kasutajakesksele, integreeritud ja tõeliselt multimodaalsele transpordisüsteemile. Euroopa juhtiva linnaliikuvuse innovatsiooni kogukonnana töötab EIT Urban Mobility killustatuse vältimiseks, hõlbustades linnade, tööstuse, akadeemiliste ringkondade ja innovatsiooni vahelist koostööd, et lahendada linnade kõige pakilisemad liikuvusprobleemid. Kasutades linnu laboritena, demonstreerivad selle tööstuse, teadusuuringute ja ülikoolide partnerid, kuidas uued tehnoloogiad saavad lahendada reaalseid probleeme reaalsetes linnades transportides inimesi, kaupu ja jäätmeid nutikamal viisil. Lisateavet EIT Urban Mobility kohta.

Lisateave saamiseks võtke ühendust:

Enn Laansoo Jr, tegevjuht ja kaasasutaja, Elmo

Email: enn@elmoremote.com

Telefon: +372 521 6858

Karin Ebbinghaus, tegevjuht, Elonroad

Email: karin@elonroad.com

Telefon: +46 70 339 5542